מידע

דלקת ריאות וחימום מים למקלחת. מה הקשר?

אחד מהסוגים של דלקת ריאות הינה מחלת הלגיונרים. הגורם למחלה זו הוא חיידק הליגיונלה אשר גדל מתפתח ומתרבה במים חמים שעומדים ובמיוחד בטמפרטורת מים פושרת .

את החיידק ניתן למצוא בצנרות ודודי אגירה של מים חמים המיועדים למקלחות , מערכות מיזוג אוויר , ג'קוזי ובריכות חמות. בנוסף לטמפרטורה החמה (אך לא מדי) של המים הנדרשת להתפתחותו וצמיחתו של החיידק, תורמים גם צנרת ואו דודים שבהם המים עומדים

החיידק מתפתח ביתר שאת על גבי חלודה ואבנית הנמצאים בצינורות המים ובדודי האגירה .  בטמפרטורות מים מתחת ל 50 מעלות צלזיוס החיידק מתפתח ומתרבה בקצב גידול מהיר ותורמים לכך משקעי אבנית וחלודה בצנרת ובדודים .

החיידק חודר לריאות בשאיפה של רסיסי מים הנושאים את החיידק. אותן רסיסי מיים  מזוהמים יכולים  להגיע אל אנשים דרך ראשי מקלחות, מכשירי אדים שהופעלו לאחר הפסקה ממושכת, מערכות מיזוג אוויר שלא נוקו ואף ממזרקות. החיידק כאמור גורם לדלקת ריאות אשר מצריכה טיפול אנטיביוטי ממושך ואף למוות לקבוצות סיכון

ישנם מספר כללי בטיחות וניקיון שמסייעים במניעת הדבקות בחיידק:

1.      הסרת אבנית וחלודה בעיקר במקלחות ,ברזים צנרת ודודים

2.      ניקוי יסודי של מכשירים כגון מכשירי אדים טרם הפעלתם לאחר זמן ממושך

3.      אין להשאיר מים עומדים לאורך זמן

4.      אם נעדרים מהבית יש להפעיל את הצנרת למספר דקות טרם השימוש

5.      יש לדאוג לניקוי וחיטוי קבוע של מאגרי המים והצנרת הביתית.

6.      הקפדה על טמפרטורת מים מעל 60 מעלות בדוד.

השימושבמחמם מים בגז הימנעות מחיידק הליגיונלה היות והמים אינם עומדים ומחוממים מיידית מערכת החימום בגז מבטיחה טמפרטורת מים חמים יציבה וקבועה המאפשרת זרימה שוטפת של מים חמים. כמו כן כל אחד מדודי המים המחוממים בגז הוא בעל מערכת בקרת טמפרטורה ממוחשבת כך שאפשר לעקוב אחר טמפרטורת המים והזרימה שלהם ועל ידי כך לא מתאפשרת התרבות החיידק.

משאבות חום לחימום מים של חברת אריסטון המוצעות ע"י מחמ ישראל כוללת תוכנית לטיפול בחיידק הליגיונלה בהתאם לתקן האירופי 

דלקת ריאות וחימום מים למקלחת. מה הקשר?